Android Tablet Güncelleme Nasıl Yapılır

0
1047

Android Tablet Güncelleme Nasıl Yapılır

Android işletim sistemine sahip cihazlarda firma tarafından yeni güncellemeler yayınlanarak tabletininizin yada kullanmakta olduğunuz android cihazın daha stabil çalışmasını sağlamaktadır.Bildiğiniz gibi son zamanlarda android işletim sistemleri sürekli yeni güncelleme alarak daha iyi duruma getirilmeye çalışılıyor.Son olarak çıkırılan güncelleme ise android nougat güncellemesi oldu.

Bizde sizler için Android tabletinizin yada android cihazınızın nasıl güncellenebileceği yada güncelleme işleminin nasıl yapılabileceği göstermek istiyoruz.

İlk olarak güncelleme işlemi için internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır.Bu işlem için ise en güvenilir hızlı durum Wifi bağlantısı sağlamaktır.

Cihazınızın Wifi bağlantısını sağlayınız.Daha sonra ise göstereceğimiz yol üzerinden tabletinizin güncelleme bölümüne giriş yapınız.
“Ayarlar” kısmına giriş yapınız.Burada en alt bölümde “Cihaz hakkında” kısmını göreceksiniz.Bu bölümüm marka ve modele göre farklılıklar gösterebilir ama genel olarak vereceğimiz görsele benzeyecektir.Buradan yazılım güncelleştirme bölümüne giriş yapmalısınız

android-guncelleme

Buradan giriş yaptığınızda ise karşınıza güncelleme bölümü çıkacaktır.Burada dikkat etmeniz gereken önemli bilgilerden birisi mutlaka Otomatik Güncelleştir bölümünün tik işaretinin olmamasıdır.Aksi halde gsm üzerinden güncelleme yapacaktır kotanızı bitirecektir.Eğer sadece Wifi üzerinden yapacak olursanız tüm güncellemeleri Wifi üzerinden yapacaktır.

android-tablet-pc-güncelleme-nasil-yapilir-2

Yukarıdaki işlem OTA güncellemesi olarak server üzerinden yapılmaktadır.Aynı işlemi isterseniz Samsung Kies yada Odin programı ile de yapabilirsiniz.Yani bu işlemden biraz daha karışık ve farklıdır diyebiliriz.

note_3_kies_guncelleme

Burada cihaz ismi çok önemli değil sadece doğru bir şekilde yedekleme işlemine başlayabilir ve bilgilerinizi istediğiniz bir klasöre yedekleyebilirsiniz.

note3_guncelleme_nasil_yapilir

Siz güncelleme işlemine başladıktan sonra ise cihaz için yeni sürüm yüklenmeye başlayacaktır ve bu işlem biraz uzun sürebilir.Bu süre zarfında lütfen bilgisayar ile cihaz arasında bağlantıyı sağlayan data kablosunu ellemeyiniz ve çıkartmayınız.Aksi halde işlem yarım kalacaktır ve sorunlar yaşayabilirsiniz.

Diğer bir işlem ise Odin ile güncelleme işlemidir.Odin ile yapılan işlem aslında bir güncelleme işlemi değildir.Sıfırdan yazılım atma olayıdır.Yani cihazın içerisinde herşey silinir ve işletim sistemi yeniden kurulacaktır.

Peki Odin ile güncelleme işlemi nasıl yapılır onu görelim..
İlk olarak cihazınınızı Download Moda alınız.“Ses Kısma + Güç + Ev” tuşlarına aynı anda basın ve Warning (Uyarı) ekranı gelene kadar basmaya devam edin.Warning (Uyarı) ekranını geçmek için “Ses Açma” tuşuna basın. Artık Download Mode’undasınız.

download_mode_nedir

Cihazı download mod işlemini yaptıktan sonra ise bilgisayarınıza bağlayınız.Burada gerekli driver dosyaları bilgisayarınızda yüklü ise Odin programı cihazın hangi porta bağlı olduğunu görecektir.
Daha sonra ise size gerekli olan cihazı yazılımını indiriniz.Gereken yazılımı ise Sammobile sitesinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.Konumuzdaki cihazın listesi ise aşağıdaki gibi verilmektedir.

odin-guncelleme-nasil-yapilir

Sammobile sitesinden indirmiş olduğunuz dosyayı Winrar ile açınız ve PDA yazan yere aktarınız.Bu işlemden sonra herşey hazırdır ve Start diyebilirsiniz.İşlem 10 dakika kadar sürecektir lütfen işlem sırasında hiçbir şekilde Odin programına ve cihaza müdahale etmeyiniz.

Not : Bu işlem sonunda cihazda bulunan tüm bilgiler silinecektir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir